Хенри Мансини (англиски: Henry Mancini), познат и како Хенри Манчини (Кливленд, 16 април 1924 - Лос Анџелес, 14 јуни 1994) бил познат американски композитор на музика за многу филмови. На јавноста ѝ е најпознат по популарната музичка тема од серијалот цртани филмови за Пинк Пантер (1964-1980).

Хенри Мансини околу 1970 година

Надворешни врски

уреди