Хендрик Пекелер

Hendrik Pekeler
280x280пкс|Hendrik Pekeler

Hendrik Pekeler (2018)

Spielerinformationen
Spitzname „Peke“
Geburtstag 2. Juli 1991
Geburtsort Itzehoe, Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland deutsch
Körpergröße 2,03 m
Spielposition Kreisläufer
Wurfhand rechts
Vereinsinformationen
Verein 30x30пкс|THW Kiel THW Kiel
Trikotnummer 61
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
2002–2004 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland ETSV Fortuna Glückstadt
2004–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland MTV Herzhorn
2007–2008 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Bramstedter TS (A-Jugend)
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2008–2009 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel mit

Förderlizenz beim TSV Altenholz
2009–2010 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel
2010–2012 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Bergischer HC[1]
2012–2015 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TBV Lemgo
2015–2018 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
2018– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel
Nationalmannschaft
Debüt am 14. März 2012 in Mannheim
            gegen Islandврска=Isländische_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Island Island
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland

Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland (Junioren)

Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland (Jugend)
81 (125)[2]

26 (87)

47 (113)

Stand: 24. Oktober 2018

Хендрик Пекелер (* 2. Јули 1991 година во Itzehoe ) е германски ракометар, кој во текот на сезоната 2018/19 игра во Кил. На 2,03 метри широк Пекелер е пивот.

КариераУреди

КлубУреди

Хендрик Пекелер започна со ракомет во 2002 година во ЕТСВ Фортуна Гликштадт. Во 2004 година се пресели во МТВ Херцхорн и во 2007 година во регионалната лига Брамстедтер ТС . Во 2008 година добил четиригодишен договор со Кил . Во сезоната 2008/09, сепак, тој имал прв избор во вториот оддел TSV Altenholz .[3] Од летото 2009 година Пекелер играше за тимот на Бундеслигата и за игра во вториот тим на Регионална лига на Кил. Во летото 2010 година тој го објави својот потег кон Bergische HC . Таму потпишал двегодишен договор. Во 2011 година тој се искачи со БХК во Бундеслигата. Од сезоната 2012/13 Пекелер играше за ТБВ Лемго, каде што потпиша тригодишен договор.[4] Во сезоната 2013/14 Пекелер беше со 125 теренски погодоци, постигнувајќи најголем број голови во лигата. Во јули 2014 година, беше објавено дека ќе го напушти Лемго по сезоната 2014/15 и ќе се смени како наследник на Бјарте Мирхол до Рајн-Некар Ловен .[5] Во летото 2018 година се вратил во Кил.[6]

Националниот тимУреди

Пекелер играше за германската репрезентација, со која заврши на четвртото место на Европското првенство во Словачка во 2010 година. На 14-ти Во март 2012 година, дебитираше во германската репрезентација и играше 67 мегународни натпревари, во кои постигна 97 гола. На Европското првенство 2016 во Полска тој беше со германската екипа со победата над Шпанија од Европа во 24:17. На Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал. За ова беше на 1. Ноември 2016 година го додели Сребрениот ловоров лист .[7] За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во 20-члениот тим, кој ги негираше подготовките.[8] На 7-ми Во јануари тој беше назначен во финалето од 16 и на тој начин учествуваше на Европското првенство 2018 година. Тој досега играше 81 натпревар, постигнувајќи 125 гола.

ПриватностУреди

Пекелер го прекина школувањето во банкарскиот систем за да ја заврши основната обука во јануари / февруари 2010 година во Бундесверот . Потоа бил прифатен во групата за промоција на спортот во Варендорф, која била обучена од Мартин Хејбергер . Хеубергер исто така беше помалиот тренер на националниот тим на Пекелер.

УспехУреди

 • NOHV -Vizemeister 2008
 • Германски шампион 2010, 2016, 2017
 • Победник на Лигата на шампионите 2010
 • Европски шампион за млади 2008
 • Европски јуниорски шампионат за сите ѕвезди 2010
 • Помлад светски шампион 2011
 • Европски шампион 2016
 • Бронзен медал на Олимписките игри во 2016 година
 • DHB Supercup 2016 и 2017
 • DHB Cup 2018 и 2019

Бундес рекордУреди

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2009/10 Т.В. Кил националната лига 1 0 0 0
2011/12 Bergischer HC националната лига 33 107 0 107
2012/13 TBV Lemgo националната лига 32 75 1 74
2013/14 TBV Lemgo националната лига 34 125 0 125
2014/15 TBV Lemgo националната лига 29 81 0 81
2015/16 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 25 34 0 34
2016/17 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 84 0 84
2017/18 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 119 0 119
2018/19 Т.В. Кил националната лига 18 50 0 50
2009-2018 целокупната националната лига 240 675 1 674

Извор: Профил на играч во ракометната Бундеслига [9]

Веб врскиУреди

ЛитератураУреди

 • Хендрик Пекелер

НаводиУреди

 1. Wechsel zum Bergischen HC
 2. dhb.de: Porträt Hendrik Pekeler
 3. Altenholzer интерес во тестот на THW II против изборот на DHB [1] Во: Kieler Nachrichten vom 17.
 4. http://www.kicker.de/news/handball/startseite/561195/artikel_tbv-angelt-sich-junioren-nationalspieler-pekeler.html
 5. rhein-neckar-loewen.de: Кружниот Хендрик Пекелер се менува во 2015 година на Баденерите [2] од 14.  
 6. thw-handball.de: "Назад кон север: Хендрик Пекелер се менува во ТЛ Кил во 2018 година" [3], од 2.
 7. Добитник на Сребрена лавра лист [4] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 8. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [5] од 15-ти
 9. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/import/spieler/hendrik-pekeler/#s1434504-1=5c38b15f под "Статистика" и "Историски", преземени на 14.

Предлошка:Navigationsleiste Kader des THW Kiel