Хематит — оксиден минерал на железото кој своето име го добил од грчкиот збор “haima” што значи крв. Некаде го нарекуваат и крвав камен бидејќи пилата со која каменот се реже постанува црвена како крв.

Хематит
Бразилски триаголен кристал на хематит
Општо
КатегоријаОксидни минерали
Формулажелезо(III) оксид, Fe2O3, α-Fe2O3[1]
Штрунцова класификација04.CB.05
Просторна групаTrigonal hexagonal scalenohedral
H-M symbol: (32/m)
Space group: R3c
Единична ќелијаa = 5.038(2) Å, c = 13.772(12) Å; Z = 6
Распознавање
БојаMetallic gray, dull to bright red
ХабитусTabular to thick crystals; micaceous or platy, commonly in rosettes; radiating fibrous, reniform, botryoidal or stalactitic masses, columnar; earthy, granular, oolitic
Кристален системТриаголен
СраснувањеPenetration and lamellar
ЦепливостNone, may show partings on {0001} and {1011}
ПреломUneven to sub-conchoidal
ЖилавостКршлив
Цврстина на Мосовата скала5.5–6.5
СјајMetallic to splendent
ОгребBright red to dark red
ПроѕирностНепроѕирен
Специфична тежина5.26
Оптички својстваUniaxial (-)
Показател на прекршувањеnω = 3.150–3.220, nε = 2.870–2.940
Двојно прекршувањеδ = 0.280
ПлеохроизамO = brownish red; E = yellowish red
Наводи[2][3][4]

Бојата може да му варира помеѓу црвена, сива и црна. Кога ќе се изреже во тенки плочки хематитот е црвен и прозирен, а кога ќе се исполира станува метално сјаен.

Скапоцените камења и нивното влијание на човекот уреди

Скапоцените и полускапоцените камења можат да влијаат на состојбата на човечкиот ум и тело. Ако се носат на телото или во близина на телото моќта на камењата влијаат на лечење или ублажување на психичките и физичките проблеми. Доста е раширено верувањето дека хематитот има заштитничка и исцелителска моќ. Ја истакнува храброста па затоа и често бил амајлија на војниците. Тибеќаните го користеле против крварење од нос на тој начин што го носеле околу врат како ѓердан.

Скапоцените камења и хороскопските знаци уреди

Се смета дека за секој хороскопски знак постои скапоцен камен кој му одговара. Така хематитот е камен кој се препорачува за следниве хороскопски знаци: овен, скорпија и јарец.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Dunlop, David J.; Özdemir, Özden (2001). Rock magnetism : fundamentals and frontiers (1 pbk.. изд.). Cambridge: Cambridge univ. press. стр. 73. ISBN 978-0521000987.
  2. Anthony, John W.; Bideaux, Richard A.; Bladh, Kenneth W. and Nichols, Monte C. (уред.). „Hematite“. Handbook of Mineralogy (PDF). III (Halides, Hydroxides, Oxides). Chantilly, VA, US: Mineralogical Society of America. ISBN 0962209724. Посетено на December 5, 2011.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  3. Hematite. Webmineral.com. Посетено на 2011-06-22.
  4. Hematite. Mindat.org. Посетено на 2011-06-22.

Надворешни врски уреди

perlenoire.mk Архивирано на 27 декември 2018 г. (македонски)