Хајероде

село и поранешна општина во Германија

Хајероде (германски: Heyerode) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зидајхсфелд.

Хајероде
Место во Зидајхсфелд
Поглед кон Хајероде
Поглед кон Хајероде
Поглед кон Хајероде
Грб на Хајероде
Хајероде во рамките на Германија
Хајероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Зидајхсфелд
Основни податоци
Површина 5,68 км2
Надм. височина 349 м
Население 2.264  (31 декември 2010)
 - Густина 399 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99988
Повик. бр. 036024
Портал www.heyerode.de
Координати 51°9′50″N 10°19′10″E / 51.16389° СГШ; 10.31944° ИГД / 51.16389; 10.31944