Мартин Хајдегер

германски филозоф
(Пренасочено од Хајдегер)

Мартин Хајдегер (герм. Martin Heidegger, 26 септември 1889 - 1976), главен претставник на егзистенцијализмот во Германија и пошироко во светот. Извршил големо влијание врз современите филозофи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „Битие и време“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е тоа метафизика?“.

Мартин Хајдегер
Heidegger 4 (1960) cropped.jpg
Роден(а)26 септември 1889
Мескирх, Баден, Германија
Починал(а)26 мај 1976(1976-05-26) (возр. 86)
Фрајбург, Баден-Виртемберг, Германија
ПериодФилозофија на XX век
ПодрачјеЗападна филозофија
Школафеноменологија · херменевтика · егзистенцијализам
Претежна дејност
онтологија · метафизика · уметност · старогрчка филозофија · технологија · јазик · поезија · мисла
Значајни идеи
битисување · врамување

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди