Хафелзе (германски: Havelsee) — град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 12 километри северозападно од Бранденбург на Хафел.

Хафелзе
Црква во Хафелзе
Црква во Хафелзе
Црква во Хафелзе
Грб на Хафелзе
Хафелзе во рамките на Германија
Хафелзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Бецзе
Градски единици 8
Градоначалник Гинтер Ноак (независен)
Основни податоци
Површина 66,60 км2
Надм. височина 39 м
Население 3.277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778, 14798
Повик. бр. 033834
Портал www.amt-beetzsee.de
Местоположба на градот Хафелзе во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 12°28′0″E / 52.50000° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.50000; 12.46667

Ферибото Прицербе поминува низ Хафел и го поврзува со Кицков.

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)