Фулда (герм. Fulda) — река во покраината Хесен, Германија и една од двете реки што се спојуваат, сочинувајќи ја поголемата река Везер (другата е Вера). Реката Фулда е долга 218 км.

Фулда
Altmarktbrücke Kassel.jpg
Фулда во Касел
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворРен
50°29′40″N 9°56′42″E / 50.49444° N; 9.94500° E / 50.49444; 9.94500
850
УстиеВезер
51°25′16″N 9°38′54″E / 51.42111° N; 9.64833° E / 51.42111; 9.64833Координати: 51°25′16″N 9°38′54″E / 51.42111° N; 9.64833° E / 51.42111; 9.64833
Сливна повр.6.932
Физички особености
Должина218 единица?
Фулда (река) на Ризницата

Реката извира кај Васеркрупе во масивот Рен. Оттука тече на североисток, опкружена со планините од венецот Книл на запад и шумата Зојлингсвалд. Кај Бебра врти кон северозапад.

Откако ќе ѝ се придружи притоката Едра, Фулда тече северно право до Касел, па врти на североисток, каде на исток е шумата Кауфунген, а на северозапад е почетокот на шумата Рајнхардсвалд. На северниот крај кај Хановерски Минден, Фулда се спојува со реката Вера и го образува Везер.

Населени местаУреди

Населени места долж течението на Фулда:

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди