Фризиски Острови, наречени и Ваденски или Ваденскоморски Острови (холандски: Waddeneilanden; фризиски: Waadeilannen; германски: Friesische Inselnархипелаг на источниот крај на Северното Море во северозападна Европа. Се протегаат од северозападот на Холандија низ Германија, па на запад до Данска. Островите претставуваат своевидна заштита за плитаците на Ваденското Море од влијанијата на Северното Море.[1] Заедно со копненото крајбрежје на Германскиот Залив, Фризиските Острови ја образуваат Фризија - татковината на Фризите. „Фризиски“ се нарекуваат оние острови кајшто се говори фризискиот јазик и кајшто населението е етнички фризиско. За разлика од ова, поимот „Ваденски Острови“ се однесува на целиот архипелаг, вклучувајќи ги оние ваденски острови кајшто се говори данскиот јазик кои се наоѓаат малку понасевер на западниот брег на Јитланд.

Фризиски Острови
Фризиските Острови
Географија
Површина1.047,49 км2
Управување
Демографија
Население81341

Највеќето острови во групата се заштитени како меѓународни резервати на дива природа, под здружено раководство на Холандија, Германија и Данска. Покрај тоа, во подрачјето и понатаму се експлоатираат земниот гас и нафтата. Во близината се наоѓаат и устијата на реките Емс, Везер и Елба, чија поврзаност со морето е од големо стопанско значење, но и еколошка закана за дивиот свет во подрачјето.

Острови уреди

Холандски Фризиски Острови уреди

(од запад кон исток)

Населени уреди

Холандските острови имаат вкупна површина од 405,2 км2 и вкупно 23.872 жители.

Ненаселени уреди

Германски Ваденски Острови уреди

(од запад кон исток и од југ кон север)

Населени уреди

Ненаселени уреди

Германските острови имаат вкупна површина од 448,52 км2 и вкупно 53.296 жители.

Не сите гореспоменати острови се сметаат за дел од архипелагот. За едно парче земја да се смета на остров, истото мора да има површина од барем 160 хектари и не смее да биде под вода за време на просечната плима на Северното Море.

Дански Ваденски Острови уреди

(од југ на север)

Данските острови имаат вкупна површина од 193,8 км2 и вкупно 4.173 жители.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Velde, Bruce; Gleb Nikolaevich Baturin, George V. Chilingar, & Karl H. Wolf (1988). „Control of Barrier Island shape by inlet sediment bypassing: East Frisian Islands, West Germany (Abstract) Fitzgerald, Duncan M., Penland Shea and Nummedal, Dag“. Phosphorites on the Sea Floor. Marine Geology, 60 (1984) 355-376. Elsevier. стр. 365. ISBN 0-444-42400-8, 9780444424006 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски уреди

53°57′N 8°30′E / 53.950° СГШ; 8.500° ИГД / 53.950; 8.500