Фридрих IV (војвода од Австрија)

Фридрих IV (германски: Friedrich IV. mit der leeren Tasche, роден во 1382— починал на 24 јуни 1406 во Инсбрук — владетел од Хабсбуршката династија како војвода од Австрија (1402 — 1439) и гроф од Тирол во периодот од 1406 до 1439 година.

Фридрих IV
Роден(а)1382
Починал(а)24 јуни 1439(1439-06-24)
Благородно семејствоХабсбуршка династија
Сопружник(ци)Елизабета
Ана
ТаткоЛеополд III
МајкаВиридис Висконти

Фридрих IV бил син на војводата Леополд III и Виридис Висконти. Во 1386 година неговиот татко бил убиен во Битката кај Семпах. Нивниот чичко Албрехт III ги управувал териториите на нивниот татко бидејќи Фридрих, заедно со неговите браќа Леополд, Ернест и Вилхелм биле малолетни.

Тој ја основал Тиролска линија на Хабсбурговците.

Фридрих IV починал на 24 јуни 1439 година во Инсбрук како богат човек и оставил еден милион гулди. Погребан е во гробницата на тиролските кнезови во манастирот Стамс.

Надворешни врски Уреди

Фридрих IV (војвода од Австрија)
Роден(а): 1382 Починал(а): June 24 1439
Претходник
Леополд IV
Duke of Further Austria
1402–1439
Наследник
Сигизмунд
Претходник
Вилхелм
Гроф од Тирол
1406–1439
Наследник
Сигизмунд