Фолкероде

општина во Германија

Фолкероде (германски: Volkerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Фолкероде
Поглед кон Фолкероде
Поглед кон Фолкероде
Поглед кон Фолкероде
Грб на Фолкероде
Фолкероде во рамките на Германија
Фолкероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Вилхелм Валдман (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,88 км2
Надм. височина 330 м
Население 241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Фолкероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°15′29″N 10°4′37″E / 51.25806° СГШ; 10.07694° ИГД / 51.25806; 10.07694

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)