Фимбулски Леден Гребен

леден гребен на Антарктикот

Фимбулски Леден Гребен (норвешки: Fimbulisen) — леден гребен на Брегот на Принцезата Марта на Антарктикот. Има димензии од 200 × 100 км, и се напојува од ледникот Јутулстраумен, на границата со брегот на Земјата на Кралицата Мод, од 3° ЗГД до 3° ИГД.

ФЛГ во рамките на Антарктик
ФЛГ
Местоположба на Фимбулскиот Леден Гребен во рамките на Антарктикот
Океанографско закотвување на гребенот, 2009 г.

Бил снимен со воздушна фотографија за време на Третата германска антарктичка експедиција (1938–1939), а картиран од норвешки картографи од земјомери и воздушни снимки на Норвешко-британско-шведската антарктичка експедиција (1949–1952) како и од воздушна фотографија на Норвешката експедиција (1958–1959).

Наречен е Фимбулисен, што значи „џиновски мраз“ на старонордиски.[1]

Поврзано уреди

Извори уреди

  Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Фимбулски Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Наводи уреди

  1. „Fimbul Ice Shelf“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 22 март 2012. (англиски)

Надворешни врски уреди

Координати: 70°30′S 0°10′W / 70.500° ЈГШ; 0.167° ЗГД / -70.500; -0.167