Филип II (Шпанија)

(Пренасочено од Филип II од Шпанија)
Филип II од Шпанија
Крал на Шпанија
Крал на Неапол
На престол25 јули 1554 – 13 септември 1598
ПретходникКарлос I
НаследникФилип III
Крал на Англија
На престол25 јули 1554 – 17 ноември 1558
Ко-монархМарија I
Крал на Шпанија
На престол16 јануари 1556 – 13 септември 1598
ПретходникКарлос I
НаследникФилип III
Крал на Португалија
На престол1581 – 13 септември 1598
ПретходникAnthony
НаследникФилип II
СопружникМарија Мануела, принцеза на Португалија
Марија I Тјудор
Елизабет Валоа
Ана Австриска (1549-1580)
Деца
more
Charles, Prince of Asturias
Isabella Clara Eugenia, Archduchess of Austria
Catherine Michelle, Duchess of Savoy
Ferdinand, Prince of Asturias
Diego, Prince of Asturias
Philip III of Spain
ДинастијаХабсбуршка династија
ТаткоКарлос I
МајкаИзабела Авис

Филип II бил крал на Шпанија во периодот од 1556 до 1598 година, крал на Неапол и Сицилија од 1554 до 1558 и крал на Португалија од 1580 до 1598 година, како Филип I од Португалија. Тој е единствениот законски син на Карлос I од Шпанија и Изабела од Португалија. Филип II бил еден од најголемите противници на Протестанската реформација. Во 1554 година се оженил за англиската кралица Мери I и бил прогласен за Крал на Англија, при што на таа позиција се задржал до смртта на неговата сопруга.