Фернандо Песоа (португалски: Fernando António Nogueira Pessoa) (13 јуни 1888 - 30 ноември 1935) - португалски писател, филозоф и книжевен критичар.

Фернандо Песоа во 1912 година.

Животопис уреди

 
Фернандо Песоа во 1898 година.

Песоа имал големи познавања во областа на окултизмот, спиритизмот и астрологијата.[1]

 
Домот на Ф. Песоа од 1920 до 1935 година, денес „Музеј на Фернандо Песоа“
 
Наводно медиум на Песоа:
Автоматско пишување.

Творештво уреди

 
Последниот запис на Песоа, ден пред смртта.

Песоа се смета за еден од најголемите поети кои твореле на португалски јазик. Исто така, тој пишувал и кратки раскази, драми, детективски романи, а се занимавал и со политичка и книжевни критика. Тој бил водечки лик на авангардното книжевно списание „Орфеј“, а неговите дела се сметаат за почеток на португалскиот книжевен модернизам. За Песоа е карактеристично тоа што во текот на кариерата користел различни книжевни имиња (хетероними), како: Алберто Каиру, Рикардо Реиш, Алваро де Кампуш итн. За негово ремек-дело се смета „Книга на немирот“ од 1928 година.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Фернандо Песоа, Банкарот анархист. Скопје: Бегемот, 2015.

Надворешни врски уреди

 
Гробот на Песоа во Лисабон.