ФК Сао Пауло

Сао Паоло ФК (португалски: São Paulo Futebol Clube) е фудбалски клуб од градот Сао Паоло, Бразил. Игра во првенство Бразил, Бразил првенство и други. Тренер на клубот во моментов е Адилсон Батиста. Клубот игра на Стадион Цицерон Помпеу де Толедо (58.337 седишта).

Brasao do Sao Paulo Futebol Clube.svg
Целосно имеФудбалски клуб Сао Пауло
ПрекариТриколори (Tricolour)
O Clube da Fé (The Faith Team)
Soberano (Sovereign)
Основан25 јануари 1930; пред 93 години (1930-01-25)
СтадионСтадион до Мурумби, Сао Пауло
(Капацитет: 67,011)
ПретседателКарлос Аугусто де Барос е Силва
ТренерДоривал Јунир
ЛигаБразилско првенство Серија A
Кампионато Серија А
Серија А 2016
2017
Серија А, 10th
Paulista, 3rd
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона
Фасада на Спомен клуб

СтадионУреди

Надворешни врскиУреди