ФК Арминија Билефелд

ДСЦ Арминија Билефелд е германски спортски клуб од Билефелд, Северна Рајна-Вестфалија. Арминија нуди спортови на фудбал, теренски хокеј, уметничко лизгање и спортови. Клубот брои 12.000 члена, а боите во клубот се црни, бели и сини. [2] Името на Арминија потекнува од херускиот поглавар Арминиј, кој ја победил римската војска во битката на шумата Теутобург.

Арминија Билефелд
Arminia Bielefeld 1998 - 11.03.2008.gif
Целосно имеФК Арминија Билефелд
ПрекарDie Arminen, Die Blauen
Основан3 мај 1905
СтадионБилефелдер Алм
Капацитет27,300
ПретседателГерманија Ханс-Јирген Лауфер
ТренерГерманија Уве Нојхаус
ЛигаПредлошка:2. Бундеслига
2018–19Бундеслига, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е најпознат по својата професионална фудбалска репрезентација која игра во 2. Бундес лига и претежно играше во првиот или вториот ред на германскиот систем на фудбалски лиги, меѓу нив 17 сезони во 1. Бундес лига. Најуспешните години на Арминија беа 1920-тите, раните 80-ти и средниот 2000-ти. Во 1947 и во 50-тите години на минатиот век, Арминија се натопи на тим кој играше во прилично локално подрачје во третото ниво (подоцна третите нивоа опфатија поголеми области).

Арминија ги игра своите игри на домашен терен на стадионот Билефелдер Алм од 1926 година. Од 2004 година стадионот го доби името SchücoArena преку договор за спонзорство.