Уеркал-Овера — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Уеркал-Овера
Црквата во Уеркал-Овера
Црквата во Уеркал-Овера
Знаме на Уеркал-ОвераАмблем на Уеркал-Овера
Амблем
Координати: 37°23′N 1°56′W / 37.383° СГШ; 1.933° ЗГД / 37.383; -1.933
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникLuis García Collado (PSOE)
Површина
 • Вкупна318 км2 (122,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население (2018)
 • Вкупно18,816[1]
 • Густина50,8/км2 (131,6/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Демографија уреди

Демографски развој на Уеркал-Овера помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

13,870

13,999 14,293 14,672 15,059 15,540 16,156

Source: INE (Spain)

Наводи уреди

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски уреди