Суперкуп на УЕФА 2012

(Пренасочено од УЕФА Супер Куп 2012)

Суперкуп на УЕФА 2012 беше 37-мо издание од Суперкупот на УЕФА, годишниот фудбалски натпревар помеѓу победникот во Лигата на Шампионите и Европа Лигата, двете европски клупски натпреварувања организирани од страна на УЕФА. Беше одигран на стадионот Луис II во Монако на 31 август 2012, помеѓу победникот на Лига на Шампиони 2011/12, Челзи од Англија и победникот на УЕФА Европа Лига 2011/12, Атлетико Мадрид од Шпанија.[5]

Суперкуп на УЕФА 2012
Датум31 август 2012
СтадионСтадион Луис II, Монако
Играч на натпреваротРадамел Фалкао (Атлетико М.)[1]
СудијаДамир Скомина (Словенија)[2]
Гледачи14,312[3]
Временски приликиОблачна ноќ
19°C
60% влажност[4]
2011
2013

Атлетико Мадрид го победил Челзи со 4–1, освојувајќи го својот втор УЕФА Супер Куп.[1]

МестоУреди

Стадионот Луј II во Монако бил домаќин на Суперкуп на УЕФА секоја година од 1998. Изграден во 1985, стадионот е домашен терен на Монако, кој игра во францускиот лигашки систем.

Капацитетот на стадионот Луис II изнесува 18,000 седишта. Повеќе од 70 проценти од билетите биле резервирани за неутралната публика и за навивачите на двата клуба. Челзи и Атетико Мадрид ги доделиле нивните билети директно на нивните навивачи. Билетите за неутралната публика биле наменети за трибината наспроти главната трибина и чинеле 70 евра и .[6] Останатиот дел од билетите се продавал ексклузиво преку веб-сајтот UEFA.com од 15 јуни до 2 јули.[7]

ТимовиУреди

Тим Квалификација Претходни настапи
  Челзи Лига на Шампиони 2011/12 победник 1998 победник
  Атлетико Мадрид УЕФА Европа Лига 2011/12 победник 2010 победник

Досега во финалниот натпревар од УЕФА Супер Купот, англиските и шпанските екипи се сретнувале 4 пати (1979, 1980, 1982, 1998), каде што англиските тимови биле поефикасни победувајќи на три од четирите натпревари.[8]

НатпреварУреди

ДеталиУреди

31 август 2012
20:45 CEST
Челзи   1–4   Атлетико Мадрид Стадион Луис II, Монако
Гледачи: 14,312[3]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)[2]
Кејхил   75' Report Фалкао   6'19'45'
Миранда   60'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Челзи
 
 
 
 
 
 
 
 
Атлетико Мадрид
GK 1   Петр Чех
RB 2   Бранислав Ивановиќ   29'
CB 24   Гери Кејхил
CB 4   Давид Луиз
LB 3   Ешли Кол   90'
CM 12   Џон Оби Микел
CM 8   Френк Лампард (кап.)
RW 7   Рамирес   46'
AM 17   Еден Азар
LW 10   Хуан Мата   81'
CF 9   Фернандо Торес
Замени:
GK 22   Рис Турнбул
DF 34   Рајан Бертранд   90'
MF 6   Ориол Ромеу
MF 11   Оскар   46'
MF 16   Раул Меирелеш
FW 23   Даниел Стариџ   81'
FW 13   Виктор Мозес
Тренер:
  Роберто Ди Матео
 
GK 13   Тибо Куртоа
RB 20   Хуанфран
CB 23   Миранда
CB 2   Диего Годин
LB 3   Филипе Луис
DM 4   Марио Суарез
DM 14   Габи (кап.)
RW 7   Адриан Лопез   56'
AM 6   Коке   81'
LW 10   Арда Туран
CF 9   Радамел Фалкао   87'
Замени:
GK 25   Серхио Асенхо
DF 17   Силвио
DF 18   Ката Диаз
MF 8   Раул Гарсија   81'
MF 21   Емре Белозоглу   87'
MF 11   Кристијан Родригес   56'
FW 19   Диего Коста
Тренер:
  Диего Симеоне

Човек на натпреварот:
  Радамел Фалкао (Атлетико Мадрид)[1]

Судии асистенти:
Примож Архар (Словенија)[2]
Матеј Жунич (Словенија)[2]
Четврти судија
Бојан Ул (Словенија)[2]
Дополнителни судии асистенти
Матеј Југ (Словенија)[2]
Славко Винчиќ (Словенија)[2]

Правила[9]

 • 90 минути.
 • 30 минути продолжение доколку е потребно.
 • Изведување пенали доколку сè уште е изедначен резултатот.
 • Седум замени.
 • Максимум 3 измени.

СтатистикаУреди

Прво полувреме[10]
Статистика Челзи Атлетико Мадрид
Постигнати голови 0 3
Вкупно шутеви 5 11
Шутеви во гол 4 7
Одбрани 4 4
Посед на топка 58% 42%
Корнери 1 1
Фаули 5 9
Офсајди 1 2
Жолти Ккртони 1 0
Црвени картони 0 0

Второ полувреме[10]
Статистика Челзи Атлетико Мадрид
Постигнати голови 1 1
Вкупно шутеви 7 7
Шутеви во гол 3 5
Одбрани 4 2
Посед на топка 56% 44%
Корнери 2 5
Фаули 8 9
Офсајди 0 0
Жолти картони 0 0
Црвени картони 0 0

Вкупно[10]
Статистика Челзи Атлетико Мадрид
Постигнати голови 1 4
Вкупно шутеви 12 18
Шутеви во гол 7 12
Одбрани 8 6
Посед на топка 57% 43%
Корнери 3 6
Фаули 13 18
Офсајди 1 2
Жолти картони 1 0
Црвени картони 0 0

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 "Falcao fires Atlético to Super Cup glory". UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 август 2012. Посетено на 1 септември 2012.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 "Referee Skomina appointed for UEFA Super Cup". UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 август 2012. Посетено на 29 август 2012.
 3. 3,0 3,1 "Full Time Report – Chelsea – Atlético Madrid" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 August 2012. Посетено на 31 August 2012.
 4. "Tactical lineups" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 август 2012. Посетено на 31 август 2012.
 5. "Chelsea and Atlético to contest Super Cup". UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 Мај 2012. Посетено на 31 август 2012. Check date values in: |date= (help)
 6. "Apply now for UEFA Super Cup tickets". UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 јуни 2012. Посетено на 31 август 2012.
 7. "UEFA Super Cup ticket sales end". UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 јули 2012. Посетено на 31 август 2012.
 8. "Chelsea and Atlético latest in a long line". UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 July 2012. Посетено на 31 August 2012.
 9. "Regulations of the UEFA Super Cup 2012" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 29 август 2012.
 10. 10,0 10,1 10,2 "Team statistics" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 31 август 2012. Посетено на 31 август 2012.

Надворешни врскиУреди