Турија

село во Општина Делчево
За други значења на поимот видете на појаснителната страница

Турија — село во Општина Делчево, во областа Пијанец, во околината на градот Делчево.

Турија

Панорама на Турија

Турија во рамките на Македонија
Турија
Местоположба на Турија во Македонија
Турија на карта

Карта

Координати 41°57′07″N 22°38′57″E / 41.95194° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.95194; 22.64917
Регион  Источен
Општина  Делчево
Област Пијанец
Население 46 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2320
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09027
Надм. вис. 620-800 м
Турија на општинската карта

Атарот на Турија во рамките на општината
Турија на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Турија се наоѓа на северозападните падини на планината Голак, од лвата страна на реката Брегалница. Сместено е во западниот дел на територијата на Општина Делчево и неговиот атар се граничи со Општина Виница. Селото е ридско и од разбиен тип, а неговите маала се наоѓаат на надморска височина од 620-800 м. Атарот на селото зафаќа мала површина од 4,9 км2. Од Делчево е оддалечено 19 км.[2]

Историја уреди

Во почетокот на XX век, Турија било село во Кочанската каза на Отоманското Царство.

Само 1 жител на оваа населба е заведен како жртва во Втората светска војна.[3]

Стопанство уреди

Селото има полјоделско-шумарска функција. Во селскиот атар преовладуваат шумите на површина од 332 ха, додека на обработливо земјиште отпаѓаат 103 ха.[2]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948172—    
1953196+14.0%
1961182−7.1%
1971171−6.0%
1981153−10.5%
ГодинаНас.±%
1991134−12.4%
1994127−5.2%
2002102−19.7%
202146−54.9%

По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Турија имало 112 жители Македонци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото Турија живееле 102 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 46 жители, од кои 41 Македонец, 1 останат и 4 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 112 172 196 182 171 153 134 127 102 46
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови уреди

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото:

Македонски

 • Староседелци: Рударци (7 к.), Никовци (3 к.), Цековци (4 к.), Костовци (2 к.), Долномалци (4 к.), Војинове (2 к.) и Црнговци (6 к.).[12]

Самоуправа и политика уреди

Селото влегува во составот на Општина Делчево од 1952 година.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од тогашната општина Бигла во склоп на Делчевската околија.

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачко место бр. 0603 според Државната изборна комисија, кое е сместено во старото основно училиште.[13]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 72 гласачи.[14]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 70 гласачи.[15]

Културни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 304.
 3. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 132-133.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 22 мај 2018.
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Русиќ, Бранислав. Фонд Русиќ. Архивски фонд на МАНУ к- 3, АЕ, 96/1 в.
 13. „Изборна единица 3 — Општина Делчево“ (PDF). Посетено на 22 мај 2018.
 14. „Локални избори 2017“. Посетено на 22 мај 2018.
 15. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 16. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 132. ISBN 9989649286.

Надворешни врски уреди