Тумба (Сараќино)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тумба

Карта

Местоположба 41°58′55″N 21°2′24″E / 41.98194° СГШ; 21.04000° ИГД / 41.98194; 21.04000
Основни податоци
Место Сараќино
Општина Тетово
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Сараќино. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа од десната страна на патот што води кон селото, кадее по површината на повеќе ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069