Тулум.

Тулум (мајански:Tulu'um, шпански:Tulum) е археолошки локалитет и град на мајанската цивилизација. Градот бил главно пристаниште за Коба.[1] Рушевините се наоѓаат на ’рт висок 12 метри покрај брегот на полусотровот Јукатан во Мексико[1]. Како еден од најзачуваните крајбрежни мајански градови, Тулум е голема туристичка атракција.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Maya sites in Quintana Roo: Tulúm" (history), Athena Review Vol.2, no.1, 2003, webpage: AthenaPub-Tulum.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


Координати: 20°12′53″N 87°25′44″W / 20.21472° СГШ; 87.42889° ЗГД / 20.21472; -87.42889