Тојхерн (германски: Teuchern) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри југоисточно од Вајсенфелс.

Тојхерн
Административен објект во Тојхерн
Административен објект во Тојхерн
Административен објект во Тојхерн
Грб на Тојхерн
Тојхерн во рамките на Германија
Тојхерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градски единици 6
Градоначалник Лотар Гилер
Основни податоци
Површина 82 км2
Надм. височина 175 м
Население 8.014 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06680–06682
Повик. бр. 034443
Портал www.teucherner-land.de
Местоположба на градот Тојхерн во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°7′N 12°1′E / 51.117° СГШ; 12.017° ИГД / 51.117; 12.017

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)