Точка на измама

Точка на измама (англиски:Deception Point) е третиот роман на американскиот автор Ден Браун.

Точка на измама  
Наслов на
оригиналот
Deception Point
ПреведувачМарија Џонс
ЗемјаFlag of the United States.svg САД
Јазиканглиски
Жанр(ови)трилер
ИздавачFlag of the United States.svg Pocket Books
Flag of North Macedonia.svg Магор
ИздаденаFlag of the United States.svg 2001
СтранициFlag of North Macedonia.svg 492
ПретходнаАнгели и демони
СледнаКодот на Да Винчи

СодржинаУреди

Кога сателитот на НАСА ќе открие зачудувачки редок објект закопан длабоко во арктичкиот мраз, вселенската агенција, оптоварена со проблеми, ќе ја објави својата толку потребна победа - победа со длабоки импликации кон политиката на НАСА и за престојните претседателски избори. За да се потврди автентичноста на откритието, Белата куќа се повикува на способностите на разузнавачкиот аналитичар Рајчел Секстон. Придружувана од тим експерти, вклучувајќи го и харизматичниот Мајкл Толанд, Рејчел патува на Арктикот и го открива незамисливото: докази за научничко лукаство - дрска измама што се заканува да го нурне светот во контроверзии. Но пред да може да го предупреди Претседателот, Рејчел и Мајкл паѓаат во заседа на смртоносен тим атентатори. Борејќи се да си го спасат животот во пуст предел, опасен по живот, нивна единствена надеж за опстанок е да откријат кој стои зад оваа вешта измама. Вистината, како што ќе дознаат тие, е најшокантна измама.

КритикиУреди

„Одличен трилер. Голема уверлива приказна која се одвива со убиствено темпо, со убедливи места на случување и со сосема точна мешавина од допадливи и одбини карактери. Фино дотеран амалгам од акција и интрига.“ - Паблишерс викли