Отвори го главното мени

Томас Шаф (роден на 30 април 1961 во Манхајм) е германски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Томас Шаф
Thomas Schaaf - SV Werder Bremen (1).jpg
Лични податоци
Роден на 30 април 1961 (1961-04-30) (58 г.)
Роден во Манхајм, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1995 - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1992 Вердер Бремен II Вердер Бремен II 59 (0)
1978-1995 Вердер Бремен Вердер Бремен 281 (14)
Раководител на екипите
1987-1988 Вердер Бремен Вердер Бремен под 17 години
1998-1995 Вердер Бремен Вердер Бремен под 19 години
1993-1995 Вердер Бремен Вердер Бремен (асистент)
1995-1999 Вердер Бремен II Вердер Бремен II
1999-2013 Вердер Бремен Вердер Бремен
2014-2015 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2015-2016 Хановер 96 Хановер 96
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Шаф целата своја играчка кариера ја поминал во еден клуб, Вердер Бремен, за кој одиграл преку 350 натпревари во периодот 1978-1995.

По завршувањето на играчката кариера, Шаф останал во Вердер и работел како тренер најпрво во младинските категории на клубот. Во периодот 1995-1999 тој го водел вториот тим на Вердер, а во 1999 бил назначен за тренер на првиот тим. Шаф го водел Вердер Бремен од 1999 до 2013 години, носејќи му на клубот бројни успеси во тој период. Тој исто така е еден од тренерите со најдолг стаж во еден клуб во историјата на Бундеслигата. После Вердер, тој ги водел и екипите на Ајнтрахт Франкфурт и Хановер.[1][2]

ТитулиУреди

  Вердер БременУреди

Играч

Тренер

Тренерска статистикаУреди

Обновено на 7 јули 2016.
Екипа Од До Учинок
НТ П Н И ДГ ПГ ГР Победи % Ref.
Вердер Бремен II 1 јули 1995[3] 9 мај 1999[3] &10000000000000137000000137 &1000000000000006400000064 &1000000000000003000000030 &1000000000000004300000043 &10000000000000277000000277 &10000000000000187000000187 +90 &1000000000000467200000046,72 [3]
Вердер Бремен 10 мај 1999[4] 15 мај 2013[4] &10000000000000645000000645 &10000000000000308000000308 &10000000000000138000000138 &10000000000000199000000199 &100000000000011020000001.102 &10000000000000878000000878 +224 &1000000000000477500000047,75 [4]
Ајнтрахт Франкфурт 21 мај 2014[5] 26 мај 2015[6] &1000000000000003600000036 &1000000000000001200000012 &1000000000000001000000010 &1000000000000001400000014 &1000000000000005900000059 &1000000000000006400000064 −5 &1000000000000333300000033,33 [7]
Хановер 96 28 декември 2015[8] 3 април 2016[9] &1000000000000001100000011 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &1000000000000001000000010 &100000000000000040000004 &1000000000000002300000023 −19 &0&100000000000009090000009,09 [10]
Вкупно &10000000000000819000000819 &10000000000000385000000385 &10000000000000178000000178 &10000000000000256000000256 &100000000000014420000001.442 &100000000000011520000001.152 +290 &1000000000000470100000047,01

НаводиУреди

 1. „Twenty of football's great one-club men“. Soccer Lens. 3 April 2011. конс. 28 March 2012. 
 2. „Thomas Schaaf and Werder Bremen part ways“. Deutsche Welle. 15 May 2013. конс. 15 May 2013. 
 3. 3,0 3,1 3,2 „Werder Bremen II – Coaches from A-Z“. Worldfootball. конс. 15 February 2013. 
 4. 4,0 4,1 4,2 „Werder Bremen“ (German). kicker. конс. 20 January 2014. 
 5. Marwedel, Jörg. „Der ewige Bremer wird Frankfurter“, „Süddeutsche Zeitung“, 21 мај 2014 (посет. 21 мај 2014 г). (на German)
 6. Roberto Di Matteo quits as Schalke coach, Schaaf leaves Frankfurt“, Deutsche Welle, 26 мај 2015 (посет. 28 мај 2015 г).
 7. „Eintracht Frankfurt“ (German). kicker. конс. 21 May 2014. 
 8. Hannover appoint Thomas Schaaf as head coach“, Deutsche Welle, 28 декември 2015 (посет. 29 декември 2015 г).
 9. Thomas Schaaf: Bundesliga strugglers Hannover sack coach“, BBC Sport, 3 април 2016 (посет. 4 април 2016 г).
 10. „Hannover 96“ (German). kicker. конс. 4 April 2016. 

Надворешни врскиУреди