Отвори го главното мени

Технички универзитет (Истанбул)

универзитет во Истанбул

Техничкиот универзитет во Истанбул (ITU, турски: İstanbul Teknik Üniversitesi) е меѓународен технички универзитет кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Тој е третиот најстар технички универзитет на светот[13] посветен на инженерските и општествените науки. Во Турција е една од најзначајните образовни институции. Унинверзитетот бил основан во 1773 година, во времето на султанот Мустафа III, како "Mühendishane-i Bahr-i Hümayun. Во 1795 година, училиштето било проширено.

Истанбулски технички универзитет
ГеслоAsırlardır Çağdaş
На македонски
Пионер низ вековите
ВидДржавен универзитет
Основан1773[1]
Доделени средства
-
ПретседателПроф. Д-р Мухамед Шахин[2]
Кадар
1990 [3]
Студенти22,280[4]
Додипломци14,958[5]
Постдипломци5,887[6]
МестоИстанбул[7], Турција
--
Бои-
СпортовиВтора кошаркарска турска лига
МаскотаПчела
ПрипадностEUA[8], TIME[9], CESAER Association[10], EAIE[11]ATHENS[12]
www.itu.edu.tr/
Податотека:-

See alsoУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди