Тетевен (бугарски: Тетевен) — град во северна Бугарија, административен центар на општината Тетевен во Ловечката Oбласт. Има население од околу 9.024 жители (2022).[1]

Тетевен
Тетевен
град
Поглед од плоштадот во Тетевен
Поглед од плоштадот во Тетевен
Тетевен is located in Бугарија
Тетевен
Тетевен
Местоположба на Тетевен во Бугарија
Координати: 42°55′04″N 24°15′27″E / 42.91773° СГШ; 24.257417° ИГД / 42.91773; 24.257417
ЗемјаБугарија
ОбластЛовеч
ОпштинаТетевен
Управа
 • ГрадоначалникМадлена Бојаџиева-Ничева (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна110,788 км2 (42,775 ми2)
Надм. вис.&10000000000000412000000412 м
Население (2022)
 • Вкупно9,024
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5700
Повик. бр.+359 0678
Мреж. местоteteven.bg

Географија и местоположба уреди

Тетевен се наоѓа во планинско подрачје, во долината на реката Вит, помеѓу два дела на Стара Планина - Златичко-Тетевенска и Васиљoвска планина. Опкружен е со врвовите Петрахилја, Трескавец, Острец и Червен. Градот се наоѓа на 70 км од регионалниот центар Ловеч, 60 км од Тројан, 111 км од главниот град Софија.

Историја уреди

Градот првпат се споменува во писмен документ во 1421 година. Се смета дека името на градот потекнува од семејството на извесен Тетјов род, кој се населил во областа и го основал градот. Постари варијанти на името на градот пронајдени во документите се Тетјувен и Тетјовене.

Бил просперитетен град во 16 и 17 век, но во 1801 година бил нападнат од организирани османлиски разбојнички групи, изгорен и речиси целосно уништен, а само четири куќи преживеале од вкупно 3.000. Градот подоцна оживеал и бил активен во вооружената борба за бугарска независност во 19 век, засолнувајќи го револуционерниот комитет дел од организираната бунтовничка мрежа на Васил Левски.

Економија уреди

Главните економски сектори што ја одредуваат егзистенцијата на Тетевен се туризмот, сточарството, сечата и преработката на дрво.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди