Теодора Комнина (ќерка на Јован II Комнин)

Теодора Комнина (родена 1116-1157) била византиска принцеза од династијата на Комнините.

Теодора Комнина
Роден(а)1116
Починал(а)1157
СопружникМануил Анемас
ДецаАлексиј Комнин Анемас
ДинастијаКомнини
ТаткоЈован II Комнин
МајкаИрина

Таа била третата ќерка на византискиот цар Јован II Комнин (1087-1143) и Ирина (1088-1134), ќерка на Ласло I, крал на Унгарија (1077-1095).[1].

Теодора се омажила за Мануил Анемас (починал 1146/47), со кој имале три деца:

  • Алексиј Комнин Анемас
  • ќерка --- Комнина Анемас
  • ќерка --- Комнина Анемас

Теодора починала како вдовица и калуѓерка на 12 мај 1157 година.

Наводи уреди