Тенис на Летните олимписки игри 2004

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 2004 во Атина бил одржан на тврда подлога во Тенискиот олимписки центар од 15 до 22 август.

Тенис на Летните олимписки игри 2004
Датум:   15 – 22 август
Издание:   14-то
Локација:   Тениски олимписки центар, Атина, Грција
Подлога:   Тврда
Шампиони
Мажи поединечно
 Николас Масу (CHI)
Жени поединечно
 Жастин Анин-Арден (BEL)
Машки двојки
 Фернандо Гонзалез и Николас Масу (CHI)
Женски двојки
 Ли Тинг и Сун Тиантиан (CHN)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 2000 2008 > 

Вкупно 172 играчи се натпреварувале во четири дисциплини. На овие олимписки игри било забележано присуството на поголем број од најдобрите тенисери во светот, а тоа се должело на фактот што за првпат играчите добивале АТП и ВТА бодови. Мартина Навратилова за првпат настапила на Олимписки игри и играла во конкуренција на двојки заедно со Лиза Рејмонд.

Во поединечна конкуренција за мажи, Николас Масу го освоил златниот медал, победувајќи го во финалето Марди Фиш. Тој исто така го освоил и златниот медал во двојки. Во поединечна конкуренција за жени, Жастин Анин-Арден го освоила златниот медал, победувајќи ја во финалето Амели Моресмо.

Освојувачи на медалиУреди

Табела на медалиУреди

 
Тенискиот олимписки центар за време на натпреварите
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Чиле (CHI) 2 0 1 3
2   Белгија (BEL) 1 0 0 1
  Кина (CHN) 1 0 0 1
4   Франција (FRA) 0 1 0 1
  Германија (GER) 0 1 0 1
  Шпанија (ESP) 0 1 0 1
  САД (USA) 0 1 0 1
8   Аргентина (ARG) 0 0 1 1
  Австралија (AUS) 0 0 1 1
  Хрватска (CRO) 0 0 1 1

ДисциплиниУреди

Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно Николас Масу
  Чиле
Марди Фиш
  САД
Фернандо Гонзалез
  Чиле
Жени поединечно Жастин Анин-Арден
  Белгија
Амели Моресмо
  Франција
Алиша Молик
  Австралија
Машки двојки Фернандо Гонзалез
и Николас Масу
  Чиле
Николас Кифер
и Рајнер Шитлер
  Германија
Марио Анчиќ
и Иван Љубичиќ
  Хрватска
Женски двојки Ли Тинг
и Сун Тиантиан
  Кина
Кончита Мартинез
и Вирџинија Руано Пасквал
  Шпанија
Паола Суарез
и Патрисија Тарабини
  Аргентина

НаводиУреди