Татјана Вешкурова

Татјана Леонидовна Вешкурова (руски:Татьяна Леонидовна Вешкурова) (родена на 23 септември 1981) — руска атлетичарка која се натпреварува во спринтерските дисциплини.

Yelizaveta Demirova and Tatyana Veshkurova.jpg
Татјана Вешкурова
Медали
Натпреварувач за  Русија
Женска атлетика
Олимписки игри
Сребро 2008 Пекинг

На европското првенство во 2006 одржано во Гетеборг, таа го освои сребрениот медал во трката на 400m, а како дел од штафетата на Русија 4х400m златниот.

Најголемиот свој успех, Татјана го постигна на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг каде како дел од штафетата на Русија 4х400m го освои сребрениот медал.

Надворешни врскиУреди