Тарас Дутко (украински: Тарас Дутко; роден 27 јануари 1982 година во село Наконечне, Јаворивски реон, Лавовска област, Украинска ССР) — Украински фудбалер, трикратен шампион и двократен сребрен медал на Летните параолимписки игри. Почесен мајстор за спорт на Украина.

Тарас Дутко

Надворешни врски

уреди