Таганрог

град во Русија

Таганрог ( руски: Таганро́г ) — град во Русија , во регионот на Ростов . Таганрог е град во јужниот дел на Русија. Се наоѓа на брегот на Азовското Море во заливот што ја прави устата на реката Дон , околу 80 километри од Ростов на Дон. Според пописот од 2010 година, во градот имало 257.692 жители.

Таганрог
Знаме на ТаганрогГрб на Таганрог
ДржаваРусија
Федерален субјектРостовска Област
Основан во1698Уреди википодатоци
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население
 • проц. од (2018)[1]249.848
Часовен појасмосковско време Уреди википодатоци[2] (UTC+3)
Поштенски код(ови)[3]347900–347960Уреди википодатоци
Port of Taganrog.jpg
Taganrog-Symbols.jpg

ИсторијаУреди

Таганрог бил првата база на руската морнарица. Твридината Таганрог била официјално основана од Петар Велики на 22 септември 1698 година. Статус на град добил во 1775 година.[4]

Таганрог е познат како место каде што е роден и ја поминал младоста Антон Павлович Чехов. Чехов го споменал својот роден град во многу приказни.

Денес Таганрог е економски, културен и туристички центар на јужна Русија.

НаселениеУреди

Според прелиминарните податоци од пописот, во градот во 2010 година живееле 257.692 жители, 24.255 (8,60%) помалку отколку во 2002 година.

Збратимени градовиУреди

  • Баденвајлер
  • Лиденшајд
  • Червен Брјаг
  • Одеса
  • Пинск
  • Антрацит

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  2. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  3. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)
  4. Энциклопедия Города России. Moscow: Большая Российская Энциклопедия. 2003. стр. 454–455. ISBN 5-7107-7399-9.

Надворешни врскиУреди