Табакерата (филм)

(Пренасочено од Табакерата)

„Табакерата“ — македонски телевизиски филм од 1972 година. Го режирал Душко Наумовски, а сценариото го напишале Ѓорѓи Абаџиев и Ташко Георгиевски.

„Табакерата“
РежисерДушко Наумовски
СценаристЃорѓи Абаџиев
Ташко Георгиевски
Главни улогиРисто Шишков
Благоја Чоревски
Тодор Николовски
Нада Гешоска
Стојка Цекова
Жанрдрама
КинематографијаДобри Јаневски
МонтажаБорис Мирчевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1972
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги

уреди
Глумец Улога
Ристо Шишков Гоце Делчев
Благоја Чоревски Сулејман-бег
Тодор Николовски Кољо
Нада Гешоска Мајката на Сулејман-бег
Стојка Цекова Султана
Ацо Стефановски
Јосиф Јосифовски
Љубиша Трајковски
Станко Стоилков

Останати улоги  ▼

Надворешни врски

уреди