ТЕЦ „Неготино“

термоцентрала во Македонија

Термоелектроцентрала Неготино или скратено само ТЕЦ „Неготино“ — термоелектрична централа во близина на градот Неготино, во средишниот дел на Македонија. Централата работи на мазут и служи како „ладна резерва“ во рамките на електропреносниот систем на Македонија.

ТЕЦ „Неготино“
Поглед на централата
ТЕЦ „Неготино“ is located in Македонија
Местоположба на ТЕЦ „Неготино“ во Македонија
НазивТермоелектроцентрала „Неготино“
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоНеготино
Координати41°29′2″N 22°05′21″E / 41.48389° СГШ; 22.08917° ИГД / 41.48389; 22.08917Координати: 41°29′2″N 22°05′21″E / 41.48389° СГШ; 22.08917° ИГД / 41.48389; 22.08917
Статуснеактивна
Изградбата почнала1978
СопственикЕлектрани на Македонија
Информации за електраната
Главно горивомазут
Информации за произодството
Построен капацитет195 мегавати
Макс. капацитет215 мегавати
Страница tecnegotino.com.mk
„ладна резерва на Македонија“

Централата претставува втор електроенергетски објект по големина со расположива производствена моќност од 195 мегавати и максимална моќност од 215 мегавати.

ИзградбаУреди

Термоелектроцентралата Неготино била завршена и почнала со работа во текот на 1978 година.[1]

ПроизводствоУреди

КапацитетУреди

Централата со нејзината моќност од 195 мегавати, дневно може да преработи 1.200 тони мазут и од него за 24 часа да произведе 4.680 мегават-часови електрична енергија, со што може да се задоволат дури 20% од македонската потрошувачка на електрична енергија.[1]

Главно, капацитетот и самото производство останува минимално во текот на годината, бидејќи цената на мазутот е висока и поради произведената цена од оваа централа би била нерентабилна. Најчесто, дури и самиот увоз на електрична енергија е поевтин извор за снабдување со струја отколку користењето на оваа централа.

Трошоци за одржувањеУреди

Самата централа работи само по потреба, односно само во исклучителни ситуации, најмногу поради нејзиното гориво и скапата произведена цена на чинење на еден киловат час електрична енергија. Но, и покрај тоа, централата вработува повеќе од 200 лица и за неа дневно се двојат 10.692 евра, односно годишно околу 2,8 милиони евра.[1]

ПлановиУреди

Уште од нејзиното пуштање со работа во 1978 година, постоеле размислувања централата да се пренамени и да биде сменето нејзиното гориво, од мазут на гас. Идејата се засилила по последните десетина години. Со отпочнување на изградбата на гасоводот од Клечевце до Неготино, планот за пренамена на централата да работи на гас, станува остварлив.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „За да не работи ТЕЦ Неготино, плаќаме 10.700 евра дневно!“. Мкд.мк. 17 април 2012. Посетено на 14 април 2015.

Надворешни врскиУреди