TAВ Аеродроми Холдинг (Tepe Akfen Vie) беше создадено од резултат на заедничко вложување меѓу Тепе и Акфен Холдинг групи и Airport Consulting Vienna во 1997. ТАВ Аеродроми е водечкиот оператор на аеродроми во Турција според статистиките за патници на DHMI во 2010 кои вклучувал и трансферни патници.

TAV Аеродроми
TAV Havalimanlari Holding A.Ş.
ВидAnonim şirket
Предлошка:IMKB
ISINTRETAVH00018 Уреди на Википодатоците
ДејностАвиација
Основано1997
Седиште
Истанбул
,
Tурција
Опслужувани подрачја
DHMI
Клучни личности
 • Хамди Акин (претседател)
 • Сани Сенер (извршен директор)
УслугиКонтрола на летање, Аеродромски менаџмент
СопственикParis Aéroport (38%)
Вработени
18,768
Мреж. местоtavhavalimanlari.com.tr

Историја уреди

На 12 март 2012, ТАВ го претставил планот за продажба на 38% од акционерскиот капитал на фирмата кон групата Aéroports de Paris за вкупна цена од 874 милиони USD. Продажбата беше утврдена на 32% на последната понуда на компанијата. Двете компании овозможуваат опслужување на 180 милиони патници во вкупно 37 аеродроми.[1] Директорот Хамди Акин и извршниот директор Сани Сенер продолжија на нивните позиции.[2][3]

Во октомври 2015, ТАВ Аеродроми победи со понудената цена од 717 милиони евра за 20 годишен договор за изнајмување на Аеродромот Бодрум-Милас.[4] Во САД, ТАВ влезе со победување на понудата за Duty Free деловите од Аеродромот Џорџ Буш .[4]

Во јануари 2016, извршниот директор на ТАВ Аеродроми, Сани Садер, најавил дека имаат намера да влезат во иранскиот пазар.[5]

Активности уреди

Фирмата оперира со Аеродром Ататурк Истанбул (еден од најпрометните аеродроми), Аеродромот Есенбога Анкара, домашните и меѓународните терминали, Аеродромот Аднан Мендерес Измир меѓународен терминал и Аеродромот Газипаша Анталија во Турција, Аеродромот Тбилиси и Аеродромот Батуми во Грузија, Аеродромот Монастир Хабиб Бургиба и Аеродромот Енфида-Хамамет во Тунис, Аеродромот Александар Велики Скопје и Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид во Македонија.[6][7]

ТАВ се настојува и кон други делови од аеродромите како: Duty Free продавници, продавници за јадења и пијалаци, услуги на земја, информациски технологии, обезбедување и сервици. Аеродромите на ТАВ опслужуваат околу 420 илјади летови и 48 милиони патници просечно секоја година.

Во 2010, 55% од приходите на фирмата се не-авиациски. Генерирала 753 милиони евра консолидирани приходи [8] Акциите на компанијата се изложени на Истанбулската берза од 23 февруари 2007, под името ТАВХЛ .[9]

Управувани аеродроми[10] уреди

  Хрватска
  Грузија
  Латвија
  Македонија
  Саудиска Арабија
  Тунис
  Турција

Наводи уреди

 1. „Aeroports de Paris to Buy 38% of Turkey Airport Operator TAV“. Bloomberg Businessweek. 2012-03-12. Посетено на 2013-09-12.
 2. Sarıbaş, Şermin (2005-08-21). „Türkiye'nin liman patronu“. Hürriyet (турски). Архивирано од изворникот на 2013-09-12. Посетено на 2013-09-12.
 3. „Airport opeator TAV sets sail for overseas“. Hürriyet Daily News. 2013-06-13. Посетено на 2013-09-12.
 4. 4,0 4,1 Paul Hogan (14 December 2015). "We are a global company and there is scope for TAV's enterprise everywhere". Airport-business.com. Посетено на 10 April 2016.
 5. „Turkey's TAV airport CEO sees market potential in Iran“. Dailysabah.com. 28 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-04-20. Посетено на 10 April 2016.
 6. „Turkey's TAV qualifies to bid for LaGuardia airport tender“. Hürriyet Daily News. 2013-07-29. Посетено на 2013-09-12.
 7. „Turkey's TAV wins the tender for Latvia's SJSC Riga Airport“. Hürriyet Avrupa. 2009-03-03. Посетено на 2013-09-12.
 8. according to 2010 financial tables prepared in compliance with the International Financial Reporting Standards (IFRS), Willing, Dominic (2012-02-03). „Bidding hots up for TAV stake“. Airport World. Архивирано од изворникот на 2016-04-19. Посетено на 2013-09-12.
 9. „Tav Havalimanlari Holding as (TAVHL:Istanbul)“. Bloomberg Businessweek. Архивирано од изворникот на 2013-09-12. Посетено на 2013-09-12.
 10. „Airport operations“. Tavhavalimanlari.com.tr. Посетено на 10 April 2016.
 11. „Turkish Airlines, mejor aerolínea del año“. Mercado.com.ar (шпански). 31 March 2016. Посетено на 10 April 2016.
 12. „Istanbul Atatürk Airport ranks 11th among world's busiest airports“. Hurriyetdailynews.com. 6 April 2016. Посетено на 10 April 2016.