Сјудад дел Есте

град во Парагвај

Сјудад дел Есте (шпански: Ciudad del Este, „источен град“, „град од истокот“) — вториот најголем град во Парагвај. Градот се наоѓа во департманот Алто Парана, на реката Рио Парана. Според податоците од 2008 година, градот имал население од 320.872 жители.

Сјудад дел Есте
Ciudad del Este
град
Сјудад дел Есте is located in Paraguay
Сјудад дел Есте
Сјудад дел Есте
Местоположба на градот во Парагвај.
Координати: 25°31′00″S 54°37′00″W / 25.51667° ЈГШ; 54.61667° ЗГД / -25.51667; -54.61667Координати: 25°31′00″S 54°37′00″W / 25.51667° ЈГШ; 54.61667° ЗГД / -25.51667; -54.61667
Држава Парагвај
ДепартманАлто Парана
Основан3 февруари 1957
Површина
 • Вкупна104 км2 (40 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно320.782
 • Густина3,100/км2 (8,000/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
Поштенски код7000
Повик. бр.(595) (61)
Мреж. местоМатична страница
, Парагвај

Историја Уреди

Градот бил основан во 1957 година. Првичното име на градот било Пуерто Флор де Ли, а до 1989 година бил познат како Пуерто Пресиденте Стреснер, по Алфредо Стреснер.

Географија Уреди

Градот и истоимениот округ се наоѓаат во југоисточен Парагвај. Сјудад дел Есте се наоѓа спроти бразилскиот град Фоз до Игвасу. Овие два града ги дели реката Парана и поврзани се со Мостот на пријателството. Во влизина е и аргентинската граница. Сидуад дел Есте и околните окрузи Ернандаријас и Пресиденте Франко ја формираат метрополитенската област Гран Сјудад дел Есте.

Клима Уреди

Наводи Уреди

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди