Схеидам

град во Холандија

Схеидам ([sxiˈdɑm]  ( слушни)) — град и општина во провинцијата Јужна Холандија во Холандија. Таа е дел од Ротердамската метрополитенска област. Градот се наоѓа западно од Ротердам, источно од Влардинген, и јужно од Делфт. На југ е поврзан соПернис од страна на Бенелукс тунелот.

Схеидам
Град и Општина
Старото градско сообрание
Старото градско сообрание
Знаме на СхеидамГрб на Схеидам
Прекар(и): Brandersstad
Highlighted position of Schiedam in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈУжна Холандија
Settled1230 година
Градски права1275
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникКор Ламерс (ЦДА)
Површина[2]
 • Вкупна19,86 км2 (767 ми2)
 • Земјишна18,02 км2 (696 ми2)
 • Вода1,84 км2 (71 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999998999999−1 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно77.920
 • Густина4.324/км2 (11,200/ми2)
ДемонимSchiedammer
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3100–3125
Повик. бр.010
Мреж. местоschiedam.nl
Dutch Topographic map of Schiedam, as of Sept. 2014
Поглед на Схеидам од Портеровата куќа
Ветерница во Схеидем

ИсторијаУреди

Како мал град се развивал многу брзо и претставувал брана од морето заради заштита од полавување на земјиштето. Во 1275 година Схеидам ги добил градските права од Лејди Аделаида, во својство на сестрата на Вилијам II, владеел Грофот од Холандија. Во 18-от век за време на Златното време, Џин индустрија доживувеала вистински бум. Увозот на пијалак од Франција ја направила појавата на многубројните дестилерии во градот. Од десетици дестилерии ЏинЈеневер е извезувала низ целиот свет. Индустрија Џин му го даде на градот прекарот "Црн Назарет. Оваа индустрија денес во голема мера веќе не постои. Во тој период во градот имало пет ветерници, кои се викале Северна , Валвиш , Дри Корнблумен , Нов Палмбом и Фрајхелд - претставувале највисоки традиционални ветерници со стил во светот.

На 10 август 1856 година се случила првата голема железничка несреќа во Холандија во близина на железничката станица Схеидам Централ, предизвикувајќи 3 смртни случаи. На 4 мај 1976 година се случила уште една железничка катастрофа, во близина на станицата што предизвикала 24 смртни случаи [5]

На крајот на 19 и во текот на 20 век, бродоградбената индустрија е во голем подем во Схеидам, со постоење на големи компании како Вилтон-Фејенорд и други. На крајот на 20-от век бродоградбената индустрија во голема мера исчезнала и во денешно време Схеидам главно е патнички град и дел од метрополитенската област на Ротердам.

ГеографијаУреди

Градот Схеидам е сместен во холандската покраина Јужна Холандија. Тој е затворен помеѓу Ротердам на исток, и Миден-Делфланд (север), Флардинген (запад) и реката Мас на (југ).

ДемографијаУреди

Историска популацијаУреди

  • 1995 − 73,480 жители
  • 2000 − 75,589 жители
  • 2010 − 75,565 жители
  • 2013 − 76,216 жители

Source: CBS[6]

ПоврзаноУреди

HMS Schiedam

НаводиУреди

  1. „Mr. C.H.J. Lamers“ (холандски). Gemeente Schiedam. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 23 August 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 23 August 2013. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. Предлошка:Цитираат вести
  6. „CBS StatLine - Bevolking; geslacht, leeftijd, burgerlijke staat en regio, 1 januari“. Посетено на 16 November 2016.

Надворешни врскиУреди