Сушица (Ростушко)

село во Општина Маврово и Ростуше
(Пренасочено од Сушица (Ростушка))

Сушица — раселено село во Општина Маврово и Ростуше, во областа Мала Река, во околината на градот Дебар.

Сушица
Сушица is located in Македонија
Сушица
Местоположба на Сушица во Македонија
Сушица на интерактивна карта

Координати 41°32′52″N 20°39′53″E / 41.54778° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.54778; 20.66472Координати: 41°32′52″N 20°39′53″E / 41.54778° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.54778; 20.66472
Општина Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07078
Сушица на општинската карта
Сушица во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Сушица во рамките на општината
Commons-logo.svg Сушица на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Мала Река, на падините на Бистра. Оддалечено е 16 километри источно од градот Дебар.

ИсторијаУреди

Во XIX век, Сушица било село во Реканската каза на Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сушица живееле 156 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Сушица имало 192 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Селото е наполно раселено по 1953 година, кога броело само 49 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Сушица немало жители.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 156[1] 192[2] 48 49 0 0 0 0 0 0

РодовиУреди

За Сушица се говори дека е најстаро село во мијачкиот крај. Родовите во селото се староседелски доселени од старото село Сушица.[5]

Родови во Сушица се: Веловци, Митровци, Ставревци, Проковци, Коловци, Андоновци, Ѓоргевци, Ефтимовци, Цветковци, Угриновци, Мартиновци, Павлевци, Мијатовци и Јосевци, сите доселени од Старо Сушица.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр. 263.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рp. 184-185.
  3. 3,0 3,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Смиљаниќ, Томе ((1925)). Мијаци,Горна Река и Мавровско поле. Српска краљевска академија. стр. стр.93-94. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врскиУреди