Сушица (Бабуна)

река во Македонија

Сушица — река во Македонија. Тече низ селото Богомила, пред да се влие во реката Бабуна. Коритото на реката низ самото село Богомила било санирано и обновена од страна на Општина Чашка.[1]

Сушица
Реката во селото Богомила
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Чашка
СелаБогомила
Физички особености
Устие 
 • место
Бабуна
 • координати
41°35′43″N 21°28′39″E / 41.59528° СГШ; 21.47750° ИГД / 41.59528; 21.47750
Особености на сливот
ТечениеБабунаВардарЕгејско Море

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Реализирани повеќе комунални и еколошки проекти“. Општина Чашка. Архивирано од изворникот на 2016-05-18. Посетено на 5 август 2018.