Су-25 Врана (руски: Сухой Су-25 Грач, НАТО назив: Frogfoot) — млазен авион со едно седиште и два мотори, развиен во Советскиот Сојуз од Сухој. Бил проектиран за да обезбеди блиска воздушна поддршка за Советските копнени сили. Првиот прототип го направил својот прв лет на 22 февруари 1975. По тестирањата, леталото влегло во сериско производство во 1978 во Тбилиси во Советската Република Грузија. Името грач на руски значи црна врана.

Су-25
Macedonian Air Force Sukhoi Su-24K Lofting-1.jpg
Су-25 на АРМ
Тип Летало за блиска воздушна поддршка [1]
Производител Сухој
Конструктор Павел Сухој
Прв лет 22 февруари 1975 (Т8)
Воведен 1981
Статус Во употреба
Главни корисници Руско Воздухопловство
Белоруско Воздухопловство
Украинско Воздухопловство
Перуанско Воздухопловство
Произведени 1024
Цена на едно летало 11 милиони US$

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди

Поврзана содржинаУреди

Слични леталаУреди

Секвенца на ознакиУреди

НаводиУреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Frogfoot.