Стојан Гогов (20 февруари 1924 во Струмица3 ноември 1991 во Струмица) — македонски драмски глумец и режисер, еден од основоположниците на Народниот театар во Струмица. Во повеќе наврати бил вршител на должноста директор на истиот театар. Настапувал во повеќе ТВ драми и серии, како и на филм[1].

Стојан Гогов
Роден 20 февруари 1924
Струмица
Починал 3 ноември 1991
Струмица
Националност Македонец
Познат по
Печалбари
Пуста земја
Занимање глумец
режисер

Улоги:

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Гогов“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 369. Text "series " ignored (help)