Стеван Којчинов

Стеван Цветков Којчинов ( 1924 во Чучер, Скопско9 ноември 1944 во Качаничка Клисура, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Стеван Којчинов
Stevan Kojcinov.jpg
Роден 1924 година
Чучер, Скопје, Македонија
Починал 9 ноември, 1944 година
Качаничка Клисура, Скопје, Македонија
Почивалиште Чучер, Скопје, Македонија
Спомен плоча на сите загинати борци во НОВ од селото Чучер-Сандево, меѓу кои и Стеван Којчинов

ЖивотописУреди

Основно училиште завршил во родното село. Уште пред да и пристапи на Шеснаесеттата македонска ударна бригада, со своите соселани се борел против балистичките банди што доаѓале во неговото село да го ограбуваат. Со доаѓањето на Шеснаесеттата македонска ударна бригада, меѓу првите стапил во нејзините редови и учествувал во секојдневните борби против балистите. Учествувал во борбите и против германските моторизирани колони, кои од Грција се повлекувале по Качаничката Клисура. Во една борба против балистите, на 9 ноември 1944 година, храбро загинал кај Глушка Каменица. Бил закопан во своето родно село, Чучер.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 204. На |first= му недостасува |last= (help)