Старо село (Ливоишта)

Старо село или Црквиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Ливоишта. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 3 км северозападно од селото се гледаат остатоци од градба кои се простираат на површина 20 × 20 метри. Во источниот дел на урнатините, кои претставуваат грамада од камења, се забележува апсидална основа што индицира остатоци од сакрален објект. Југоисточно од овие урнатини, на зарамнет простор, при изградбата на патот биле откриени и растурени повеќе гробови.[1]

Старо село
археолошко наоѓалиште
Старо село is located in Македонија
Старо село
Местоположба на Старо село во Македонија
Местоположба 41°12′6″N 20°48′47″E / 41.20167° N; 20.81306° E / 41.20167; 20.81306Координати: 41°12′6″N 20°48′47″E / 41.20167° N; 20.81306° E / 41.20167; 20.81306
Основни податоци
Место Ливоишта
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069