Стари Дол (Врбоец)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Стари Дол

Карта

Местоположба 41°19′59″N 21°19′0″E / 41.33306° СГШ; 21.31667° ИГД / 41.33306; 21.31667
Основни податоци
Место Врбоец
Општина Крушево
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стари Долархеолошко наоѓалиште во крушевското село Врбоец. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото, на левата страна од патот Кривогаштани-Крушево, на простор од 200 × 100 м, во приватна нива, каде при орањето се откриени тегули, фрагменти од керамички садови, камен и множество згура од топено железо.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9