Стана Катиќ (26 април 1978[1][2]) - канадско-американска глумица со српско потекло, позната по улогата на Кејт Бекет во ТВ серијата Касл.

Стана Катиќ
Стана Катиќ, 2012 година
Роден(а)26 април 1978 (1978-04-26) (43 г.)[1][2]
Хамилтон (Онтарио), Канада
Алма матерУниверзитет во Торонто
Школо за театар на универзитетот Депол
Занимањеглумица
Активен период1999–денес
Страница
stanakatic.com

ЖивотописУреди

Стана Катиќ е родена во Хамилтон, во Канада. Нејзините родители биле Срби од Хрватска, кои емигрирале од Југославија во Канада. Има четворица браќа и една сестра. По завршување на средното училиште во 1996 година, студирала глума во школата за театар на Гудман во Чикаго (Chicago's Goodman School of Drama). Зборува повеќе јазици: англиски, српскохрватски, италијански и Француски јазик.[3]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Corriston, Michele (27 April 2015). Castle Star Stana Katic Marries Kris Brkljac“. People (magazine). Посетено на 26 April 2016.
  2. 2,0 2,1 Mathew, Ilin (25 April 2015). „Stana Katic Turns 37: Will the 'Castle' Star Renew her Contract?“. IB Times. Посетено на 26 April 2016.
  3. The Kilborn File, Приступљено 25. 4. 2013.