Стад де Турбијон

(Пренасочено од Стад де Турбилон)

Стад де Турбијон — повеќенаменски стадион кој се наоѓа во Сион, Швајцарија. Тој моментално се користи најмногу за фудбалски натпревари и е домаќин на швајцарскиот прволигаш ФК Сион. Стадионот има капацитет од 16 000 седишта, и истиот бил изграден во 1968 година, а реновиран во 1989 година. Во времето на неговата реконструкција, капацитетот изнесувал 19 600 седишта. LED таблаta на стадионот е придвижуванa од miniDirector ColosseoEAS во комбинација со miniTimer.

Стад де Турбијон
Stade Tourbillon
Место Сион, Вале, Швајцарија
Координати 46°14′00″N 7°22′35″E / 46.23333° N; 7.37639° E / 46.23333; 7.37639Координати: 46°14′00″N 7°22′35″E / 46.23333° N; 7.37639° E / 46.23333; 7.37639
Изграден 11 август 1968[1]
Отворен
Реновиран 1989
Сопственик Градот Сион
Подлога Трева
Игра Сион
Гледачи 14.283[2]

НаводиУреди