Сремски Округ е една од седумте административни области на автономната покраина Војводина, Србија. Се наоѓа во географските региони Сирмија и Мачва. Според резултатите од пописот од 2011 година, има население од 312.278 жители. Административен центар е градот Сремска Митровица.

Сремски Округ
Сремски округ
Sremski okrug
Округ во Србија
Местоположба на Сремскиот Округ во Србија
Местоположба на Сремскиот Округ во Србија
Држава Србија
ПокраинаВојводина
Административно седиштеСремска Митровица
Управа
 • Градоначалник на округотДушанка Нулеши (вршител на должноста)
Површина
 • Вкупно3,486 км2 (1,346 ми2)
Население (попис во 2011)
 • Вкупно312,278
 • Густина90/км2 (230/ми2)
ISO 3166RS-07
Општини6 и 1 град
Населби109
- Градови7
- Села102
Мреж. местоsremski.okrug.gov.rs
Карта на Сремскиот округ
Етничка карта на Сремската област (попис 2002 година)
Седиштето на Сремскиот округ - Сремска Митровица

На српски, областа е позната како Сремски округ (Сремски округ), на хрватски како Srijemski okrug, на унгарски како Szerémségi Körzet, на словачки како Sriemskí okres, на Rusyn како Srimski okruh (Сримски окрух) и на романски како Districtul Srem.

Администрација

уреди

Сремскиот округ е еден од седумте окрузи (административни поделби на прво ниво) на Војводина (и 29 на Србија). Окрузите се регионални центри и немаат никаква форма на самоуправа. Округот ги опфаќа општините:

Историја

уреди

Во доцната антика, помеѓу III и V век, градот Сирмиум (денешна Сремска Митровица) бил главен град на римската провинција Панонија Секунда. Во 6 век Сирмиум бил главен град на византиска Панонија. Во VII век, за време на Аварската управа, областа била управувана од бугарскиот локален владетел Кубер, додека во 11 век со неа управувал независниот бугарско - словенски војвода Сермон. Во 11 век, таа била дел од византиската тема Сирмиум.

За време на администрацијата на средновековното Кралство Унгарија (12-16 век), областа била поделена помеѓу окрузите Сирмиенсис и Валкоенсис. За време на отоманската управа (16-18 век), областа првично била дел од вазалното отоманско војводство Сирмија управувано од српскиот војвода Радослав Челник, а потоа била вклучена во санџакот Сирмија.

На крајот на Австро-руско-турската војна од 1735-1739 година, дошло до преселба на Албанците од племето Кељменди во Срем, кои биле забележани дека зборуваат албански дури во 1921 година.[1]

За време на администрацијата на Хабсбург (18-19 век), областа била поделена помеѓу округот Сирмија и воената граница. Во 1850-тите, северните делови од областа биле дел од областа Нови Сад, но повторно биле вклучени во округот Сирмија по 1860 година. Од укинувањето на воената граница во 1882 година, сирмиските делови на границата исто така биле вклучени во округот Сирмија.

За време на кралската српско-хрватско-словенечка (југословенска) администрација (1918-1941), областа била дел од округот Сирмија (1918-1922) и област Сирмија (1922-1929). Од 1929 до 1931 година, областа била поделена помеѓу Дунавска Бановина на сесевероисток и Дрина Бановина на југозапад, додека од 1931 до 1939 година областа била дел од Дунавска Бановина. Од 1939 до 1941 година, северозападните делови од областа биле дел од Бановина на Хрватска.

За време на германско - хрватската окупација на оската (1941-1944), областа била вклучена во округот Голем Вука. Од 1944 година, областа била дел од автономната југословенска Војводина (која била дел од новата социјалистичка југословенска Србија од 1945 година). Денешните области на Србија (вклучувајќи го и округот Сирмија) биле дефинирани со усвојувањето на Владата на Србија од 29 јануари 1992 година.

Демографија

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948209.943—    
1953223.642+6.5%
1961260.226+16.4%
1971287.474+10.5%
1981306.085+6.5%
1991309.981+1.3%
2002335.901+8.4%
2011312.278−7.0%

Според последниот официјален попис направен во 2011 година, округот Срем има 312.278 жители.

Етнички групи

уреди

Етнички состав на Сремската област:[2]

Етничка група Популација %
Срби 265.272 84,95%
Хрвати 8.758 2,80%
Словаци 8.154 2,61%
Роми 5.488 1,76%
Унгарци 3.789 1,21%
Русини 1.689 0,54%
Југословени 1.122 0,36%
Украинци 1.055 0,34%
Македонци 606 0,19%
Црногорци 493 0,16%
Германци 249 0,08%
муслиманите 246 0,08%
Словенци 244 0,08%
Руси 183 0,06%
Албанци 173 0,06%
Други 14.757 4,73%
Вкупно 312.278

Култура

уреди

Манастирите на планината Фрушка Гора се најголемите културни богатства на овој регион. Тие ги вклучуваат манастирот Гргетег од 1471 година и манастирот Јазак од 1522 година.

Крушедолскиот манастир е вистинска ризница на војводинското сликарство. Основана е во 1514 година како донација на православниот епископ Максим Бранковиќ и неговата мајка Ангелина.

Во манастирот Ново Хопово, црковната архитектура и фрескоживописот се особено атрактивни. Точното време на неговата прва изградба е непознато, но 1765 година била позната како година на нејзината реконструкција.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Karl Gottlieb von Windisch: On the Kelmendi in Syrmia“.
  2. „Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 16 January 2017.

Забелешка: Сите официјални материјали направени од Владата на Србија се јавни со закон. Информациите се преземени од официјалната веб-страница .

Надворешни врски

уреди
(внесете место)
 
  С  
З   И
  Ј