Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Додадени 84 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (Џон Доуланд преместена како Џон Доуленд: Мала изправка на името)
с
[[Слика:dowland.png|thumb|right|250px|Џон ДоуландДоуленд]]
'''Џон ДоуландДоуленд''' ([[1563]] – [[20 февруари]], [[1626]]) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете, солзи мои'' („Flow, my tears“).
 
За неговиот ран живот многу малку се знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во служба на амбасадорот на францускиот двор. ДоуландДоуленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивањето на фукнција на [[протестантизам|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповест. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. ДоуландДоуленд се вратил во [[Англија]] во [[1606]] и во [[1612]] се вработил како еден од лејтистите на [[Џејмс I]]. Починал во [[Лондон]].
 
Најголемиот дел од ДоуландоватаДоулендовата музика е за неговиот сопствен инструмент, лејтата. Тука се вбројуваат неколку книги со музика за соло лејта, [[лејтска песна|лејтски песни]] (за еден глас и лејта), делумни песни со придружба на лејта и неколку дела за конзорциум од [[ножна виола]] и лејта. Неговото најпознато дела е лејтската песна ''Течете, солзи мои'' („Flow My Tears“), чиј прв стих оди вака:
 
:''Flow, my teares, fall from youre springs,''
:''There let mee live forlorn.''
 
Подоцна ДоуландДоуленд го компонира неговото најпознато инструментално дело, ''Солзи'' (''„Lachrimae“'' или ''„Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans“''), збирка од седум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базирана на ''Течете, солзи мои''. Во своето време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], ''Стари солзи'' („Lachrymae antiquae“) исто така била меѓу големите хитови на 17-тиот век.
 
ДоуландоватаДоулендовата музика често се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' (секогаш ДоуландДоуленд, секогаш тажен), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.
 
ДоуландоватаДоулендовата песна, ''Дојди длабок соне, ликот на вистинскавистинската смрт'' (''„Come Heavy Sleepe, the Image of True Death“''), служела како инспирација за [[Бенџамин Бритен]]овото ''Ноктурно по Џон ДоуландДоуленд за гитара'' (''Nocturnal after John Dowland for guitar''), компонирано во 1964 за гитаристот [[Џулијан Брим]]. Ова дело се состои од осум варијации, сите врз база на таа песна или придружбата за лејта, конечно завршувајќи со гитарска изведба на самата песна.
 
==Медија==
*[[Елизабетанска музика]]
*[[Ренесансна музика]]
[[Категорија:Барокни композитори|ДДоуленд, Џон]]
[[Категорија:Англиски композитори|ДДоуленд, Џон]]
[[Категорија:Ренесансни композитори|ДДоуленд, Џон]]
[[Категорија:Композитори за лејта|ДДоуленд, Џон]]
 
[[cs:John Dowland]]