Разлика помеѓу преработките на „Зоолошка градина Скопје“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: en:Skopje Zoo)
с
{{скопје-никулец}}
 
[[Податотека:ZooloskaЛого на Зоо Скопје.JPGpng|thumb|250px100px|right|ЗоолошкатаЛогото на зоолошката градина во Скопје]]
 
'''Зоолошката градина''' [[Скопје]] е формирана во [[1926]] од страна на тричлена комисија со која раководел др. Станко Караман. Во истата [[1926]] година е предложена денешната локација која во тоа време опфаќала 4 [[хектар|ha]] површина, а Градината располагала со скромен број на животни кои претежно биле добиени како подарок. Со решение на [[Собрание на Град Скопје|Градското Собрание]] во [[1965]] година и со донесувањето на елаборатот во [[1966]] година за ново урбанистичко решение, Зоолошката градина Скопје го добива денешниот изглед. Денес, градината е лоцирана на површина од 96.894 m² и располага со 503 животни, од кои: 261 птица од 36 [[систематика|вида]], 226 цицачи од 42 вида и 16 влекачи од 8 вида. Основни дејности на градината се: културна, образовна и научна, а нејзина основна цел е да ги чува, одгледува и презентира живите експонати и истите да ги направи достапни за пошироката јавност.
13.850

уредувања