Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
 
'''Сукре''' (население 247,300 во [[2006]])е уставниот главен град на [[Боливија]], центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департментдепартман)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
== Видете исто така ==
Анонимен корисник