Разлика помеѓу преработките на „Мартин Хајдегер“

Одземени 29 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''[[Мартин Хајдегер]]''' ({{роден на|26|септември|1889}} - {{починал на|||1976}}), главен претставник на [[егзистецијализам|егзистецијализмотегзистенцијализам]]от во [[Германија]]. Извршил големо влијание врз современите филозофи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „Битие“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е метафизика“.
 
{{биог-никулец}}