Разлика помеѓу преработките на „Мега-“

Одземени 18 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мега''' (''mega''; симбол '''M''') е префикс во [[СИ]] системот на единици кој означува фактор од 1×10<sup>6</sup> т.е., еден милион; 1&nbsp;000&nbsp;000. Единицата била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] &#956;&#941;&#947;&#945;&#962;μέγας, што значи ''голем''.
 
== Пример ==
1 MW (мегават) = 1&nbsp;000&nbsp;000 [[ват]]и = 1&nbsp;000 киловати.
{{никулец}}
 
[[Категорија:SI систем]][[Категорија:единици]]
[[Категорија:Единици]]
 
[[bg:Мега-]]
941.847

уредувања